تماس با ما
۸۸۸۶۲۶۵۶

۰مورد

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی چیست؟

قانون ملی الکتریکی، تابلو برق صنعتی را به عنوان یک محفظه یا پانل باز که حاوی دو یا چند قطعه مدار قدرت، اجزای مدار کنترل یا ترکیبی از این دو است تعریف می کند. تابلو برق صنعتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- دستگاه های کمکی

- تجهیزات قطع ارتباط

- دستگاه های محافظ مدار شاخه موتور

- کنترل کننده­های موتور

- رله ها

- سوئیچ ها

و سایر دستگاه های کنترل

طبق دستورالعمل­های موسسه NEC، تابلو برق صنعتی  برقی با کمتر از 600 ولت کار می کند. تابلو برق صنعتی سیگنال­های مورد نیاز برای کنترل تجهیزات را ارائه می دهد اما منبع اصلی انرژی برای تجهیزات صنعتی محسوب نمی­گردند.

تابلو برق صنعتی سیگنال هایی را به طیف گسترده ای از تجهیزات صنعتی ارسال می کند، از جمله این تجهیزات صنعتی می­توان به موارد زیر اشاره نمود:

- بخاری ها

- ماشین آلات صنعتی

- نورپردازی

- موتور

- بارهای پمپ

- تجهیزات تبرید

محافظت از تابلو برق صنعتی

NEC در درجه اول نگران خطرات ناشی از استفاده از برق است، و نه بی شمار مسائل دیگری که با تابلو برق صنعتی ایجاد می­شوند. استانداردهای دیگری غیر از NEC در مورد تابلو برق صنعتی نیز اعمال می شود.

دو مورد که همیشه کاربرد دارند UL 508A ، "استاندارد برای کنترل پنل های صنعتی" و "NFPA 79"، "استاندارد برقی ماشین آلات صنعتی" هستند.NECA  NETA و IEEE همچنین استانداردهای قابل قبولی برای طراحی، نصب، آزمایش و یا نگهداری تابلو برق صنعتی دارند و یک مرجع دیگر مهم به حساب می­ آیند. هنگامی که تابلو برق صنعتی عملکرد متناوب و نامناسب را به نمایش می گذارد، علت اصلی عدم رعایت استاندارد Art است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که انطباق لازم را در مشخصات طراحی و نصب تابلو برق صنعتی خود ایجاد کنید. بیایید نگاهی به برخی از دستورالعمل­های خاص در این باره بیندازیم.

نوع، اندازه و نحوه قرارگیری تابلو برق صنعتی

با استفاده از کاتالوگ راهنما باید نوع محوطه را برا ینگهداری از تابلو برق صنعتی بر اساس محیط مورد نظر برای نصب این تابلو­ها انتخاب کنید. برای تعیین اندازه محفظه، جداره­­های پشتی، نوارهای خاتمه و مکان­های قطعات اصلی تابلو برق صنعتی خود را بررسی و سفت کنید. فضای کافی برای نصب و سیم کشی این وسایل با مسیریابی مناسب و شعاع خم را نیز اختصاص دهید.

مسئله ای که در مورد تابلو برق صنعتی بزرگتر مورد توجه قرار نمی گیرد، لزوم استفاده از تجهیزات و وسایل تست قدرت مانند خلاء هایی است که برای نگهداری از آنها استفاده می شود.

به جای اطمینان از نیاز به به کارگیری طناب های افزودنی، در محل های مناسب، قطعات مناسب و کافی اضافه کنید و این موارد را در طرح نهایی تابلو برق خود قرار دهید.

همچنین با توزیع کننده برق خود صحبت کنید تا ببینید که چه نوع عرضه استاندارد نزدیک به آنچه شما نیاز دارید برای تابلو برق های شما مناسب است. این همکاری می تواند موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه و تحویل شود، پس هوشمندانه آن را به کار گیرید.

اگر صفحه نمایش تابلو برق صنعتی شما نسبتاً پیچیده است، می­توانید گزینه "مهندسی تأمین کننده" را انتخاب کنید، یعنی کار نصب و راه اندازی تابلو برق صنعتی را تمام و کمال به مهندسین سازمان تامین کننده واگذار نمایید.

سعی نکنید با خرید این هزینه، پس انداز کنید. به مهندسین تهیه کننده تابلو برق صنعتی اجازه دهید که یک بار به جای اینکه مجدداً تعمیر و تصحیح آن را در این زمینه تحت فشار مدیریت قرار دهید، کارهای نصب و راه اندازی تابلو برق صنعتی شما را انجام دهند تا با خیال آسوده به سایر کار­های صنعت خود بپردازید.

پس از طراحی تابلو برق صنعتی، باید فهمید که کجا می توانید آن را قرار دهید. ابعاد بیرونی و الزامات چرخش درهای کابینت را تعیین کنید. برای کاهش ناکارآمدی نگهداری و سایر هزینه های پنهان در حین کار، اجازه دهید فضای کافی برای چرخ دستی آزمایش در قسمت های مختلف با باز کردن درهای تابلو فراهم شود.

تابلوهای کنترل اغلب در نزدیکی منطقه پردازش قرار دارند. دمای بالای محیط ممکن است به فن تهویه یا حتی تهویه مطبوع روی کابینت احتیاج داشته باشد که هر دو فیلترهایی دارند که به تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

سایر شرایط ممکن است اضافه کردن بخاری یا دستگاه رطوبت گیر را لازم کند. برای تعویض آسان فیلترها، جریان هوا و دریچه های اگزوز را پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچگونه تداخل فرآیندی وجود ندارد.

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی به دو شکل اساسی محصور و باز وجود دارد. تابلو برق صنعتی محصور شده شامل خود محفظه، کلیه اجزای موجود در محفظه و کلیه اجزای نصب شده به دیواره های محفظه یا پوشش می باشد.

تابلو برق صنعتی باز شامل سیم کشی داخلی، ترمینال­های سیم کشی و اجزای نصب شده در زیر پنل هستند، اما هیچ محوطه­ای ندارند.

چه استاندارد هایی برای تابلو برق صنعتی اعمال می شود؟

علاوه بر استاندارد NEC 409.2، چندین استاندارد دیگر در مورد تابلو برق صنعتی اعمال می شوند. این­ها شامل UL 508A (استاندارد برای کنترل پنل های صنعتی) و NFPA 70 (استاندارد برقی ماشین آلات صنعتی) می­باشند. علاوه بر این، طراحی، نصب، آزمایش و نگهداری پانل های کنترل تابع استانداردهایی است که توسط IEEE ، NECA و NETA تعیین شده است).

محافظت از تابلو برق صنعتی

تعمیر و نگهداری تابلو برق صنعتی

- تعمیر و نگهداری تابلو برق صنعتی با طراحی خوب، سیم کشی کامل و مناسب و ترمینال ها و اجزای کاملاً واضح آسان­تر شده است. برای نگهداری منظم از تابلو برق صنعتی باید نکات زیر را رعایت نمایید:

- کنترل کیفیت اتصال: سفت شدن پیچ های اتصال می­توانند وضعیت اتصالات را بدتر کنند. در عوض، از یک اسلحه مادون قرمز برای آزمایش مقاومت بالا استفاده کنید. در صورت نیاز ترمینال ها را جداسازی، تمیز و مجدداً نصب کنید.

- کنترل گرد و غبار: در حالی که می توان کف کابینت را خالی کرد، به یاد داشته باشید که محفظه تابلو برق صنعتی دارای انرژی الکتریکی است، بنابراین قبل از تمیز کردن، نکات ایمنی استاندارد را دنبال کنید. بدون اینکه ابتدا مراحل تخلیه الکترواستاتیک را دنبال کنید، نزدیک تخته های مدار را خالی نکنید.

عایق کاری: برای شناسایی خرابی های احتمالی سیم کشی، بطور دوره ای تست مقاومت عایق را انجام دهید.

- کنترل آفات: بسته به شرایط محیط تابلو برق صنعتی شما، این آفات ممکن است شامل طعمه روچ یا تله جوندگان باشد که باید بطور دوره ای بررسی و تعویض شوند.

کنداکتورهای تامین

فهمیدن میزان توان برای کنداکتورهای تامین می تواند گیج کننده باشد، مگر اینکه موارد لازم را به مراحل جداگانه زیر تقسیم کنید:

-امتیاز بار کامل جریان (FLC) کلیه بارهای مقاومت را محاسبه کنید.

-به این 125٪ از FLC بالاترین امتیاز موتور اضافه کنید.

-براساس چرخه وظیفه خود و براساس دستگاه­هایی که همزمان کار می کنند، نرخ FLC سایر موتورها و دستگاه­های متصل را به این موارد اضافه کنید.

در مرحله سوم، این فرایند ممکن است به دلایل مختلفی باعث شود عملکرد دستگاه­های مختلف به صورت متقابل منحصر به فرد باشد (مثلاً عملیات A قبل از عملیات B باید انجام شود).

محافظت بیش از حد تابلو برق صنعتی

می توانید محافظت از اضافه جریان را در جلوی صفحه قرار دهید یا یک وسیله محافظ اصلی اضافی (OCPD) را در پنل قرار دهید. کدام راه بهتر است؟ پاسخ به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از دلایل عدم قرار دادن OCPD در پنل این است که می خواهید به دلیل محیط فرآیند، باز شدن پنل را به حداقل برسانید. همچنین دقت کنید تا عملکرد OCPD را با قابلیت قطع ارتباط اشتباه نگیرید.. برای قطع ارتباط، فقط الزامات قسمت IX از استاندارد Art را اعمال کنید.

محافظت از تابلو برق صنعتی

شرایط نگهداری تابلو برق صنعتی

برخی موارد اساسی که باید در مراحل نگهداری تابلو برق صنعتی رعایت گردد شامل موارد زیر است:

-کنترل آفات

این ممکن است شامل یک لانه جوندگان در یک گوشه باشد. حتما اطمینان حاصل کنید که تابلو برق صنعتی به صورت دوره ای مورد بازرسی فیزیکی قرار می گیرد.

-کنترل گرد و غبار

گرد و غبار جمع شده را از کف کابینت  تابلو برق صنعتی خالی کنید. حتی اگر لازم است هرچیز مزاحم دیگری را نیز خالی کنید، به یاد داشته باشید که تابلو برق صنعتی یک کابینت با انرژی الکتریکی است، پس مراحل لازم و مراتب را دنبال کنید. همچنین قوانین تخلیه الکترواستاتیک (ESD) را نیز رعایت نمایید.

-کنترل اتصال

به نظر می رسد تابلو برق صنعتی غیر انعطاف پذیر است، اما سفت شدن مجدد پیچ ​​های ترمینال باعث ایجاد اتصالات سست می شود. به جای پیچ های پایانه بیش از حد سفت و محکم (در نتیجه کاهش قدرت اتصال آنها)، از یک تفنگ مادون قرمز استفاده کنید تا ببینید کدام ترمینال ها مقاومت بالایی دارند. جداسازی، تمیز کردن و مجدداً جمع کردن اجزا رانیز فراموش نکنید.

-عایق

یک برنامه تست مقاومت عایق بهترین روش برای جلوگیری از خرابی سیم کشی است.

با انجام چند قدم اضافی در انتخاب، طراحی و نصب یک صفحه کنترل صنعتی می توانید اطمینان حاصل کنید که در صورت عدم استفاده از بمب ها زمان خرابی وجود نخواهد داشت.

شرکت پرتیکان با سال ها سابقه درخشان در زمینه فروش تابلو برق صنعتی، تجهیزات تهویه مطبوع، اجرای تاسیسات و اتوماسیون، آماده به ارائه خدمات و تامین تجهیزات سایت ها و تاسیسات و کارخانه های صنعتی می­باشد. برای اطلاعات بیشتر و خرید تابلو برق صنعتی ارزان می­توانید با شماره تلفن ۸-۸۸۸۶۲۶۵۶ تماس حاصل فرمایید.