تماس با ما
۸۸۸۶۲۶۵۶

۰مورد

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

منبع تغذیه

بررسی کارایی و نکات مرتبط با انواع منبع تغذیه

امروزه استفاده از منابع تغذیه در کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که منابع تغذیه به چه صورت می باشند و چه کاربردی در صنایع مختلف دارند. در این مورد می توان گفت که منابع تغذیه نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده و در کشورهای مختلف استفاده از منابع تغذیه برای کارهای مختلف رواج دارد و بسیاری از افراد برای تهیه برق مورد نظر خود از آن ها استفاده می کنند.

بیشترین کارایی که افراد در ذهنشان از منبع تغذیه دارند، این است که برای کامپیوترهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار دهند. اما منابع تغذیه تنها برای روشن کردن کامپیوتر و کنترل برق ورودی به آن نمی باشد بلکه امروزه منابع تغذیه را می توان به عنوان یو پی اس ها مورد استفاده قرار داد و در زمانی که برق می رود از آن ها برای روشن ماندن وسایل برقی استفاده نمایند. 

در کل می‌توان گفت که استفاده از دستگاه های مختلفی که به آن ها اشاره شد اهمیت بسیار زیادی دارد و با توجه به اهمیت آن ها ما در این مطلب قصد داریم تا منبع تغذیه را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما نیز قصد استفاده از منبع تغذیه را دارید و دوست دارید تا با ویژگی ها و نکات مرتبط با آن آشنایی پیدا کنید، با ما تا پایان همراه باشید.

منبع تغذیه - شرکت پرتیکان

بررسی کلی از منبع تغذیه

منبع تغذیه مؤلفه ای است که حداقل یک بار الکتریکی را تأمین می کند. به طور معمول، نوعی از انرژی الکتریکی را به نوع دیگری تبدیل می کند. به طور کثال برق ac را دریافت کرده و آن را به dc تبدیل خواهد کرد.

اما ممکن است یک شکل متفاوت انرژی مانند خورشیدی، مکانیکی یا شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. در بعضی از اوقات نیز برق را در خود ذخیره می نماید و در مواقع لزوم برق را به افراد ارائه می دهد.

منبع تغذیه،جربان الکتریکی را برای قطعات فراهم می کند. این اصطلاح معمولاً مربوط به دستگاه هایی است که در این قطعه کار می کنند. به عنوان مثال، منبع تغذیه کامپیوتر جریان AC را به جریان DC تبدیل می کند و در قسمت پشت کامپیوتر، به همراه یک فن قرار دارد. البته منابع تغذیه تنها برای کامپیوتر ها کارایی ندارند و در دستگاه های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 قطعات موجود در منبع تغذیه

قطعات موجود در منبع تغذیه عبارتند از:

یکسو کننده ای که جریان متناوب AC  را به DC تبدیل می کند.

فیلتری که جریان dc صاف و روان را از یکسو ساز عبور می دهد.

ترانسفورماتور که توسط پله آن را به بالا یا پایین کنترل ولتاژ ورودی می برد.

تنظیم کننده ولتاژ که کنترل خروجی دی سی را انجام می دهد و اجازه می دهد مقدار صحیحی از قدرت ولت یا وات، به سخت افزار کامپیوتر عرضه شود.

ترتیب عملکرد اجزای منابع تغذیه داخلی به شرح زیر است:

تبدیل کننده

یکسو کننده

فیلتر

تنظیم کننده ولتاژ

مدارها

سه نوع مدار در منابع تغذیه اصلی وجود دارد. این سه نوع عبارتند از: کنترل نشده، خطی تنظیم نشده و سوئیچینگ که البته نوع چهارمی نیز وجود دارد که تنظیم شده با موج گفته می شود که ترکیبی از نمونه خطی تنظیم نشده و سوئیچینگ می باشد.

کنترل نشده: حساس ترین نوع است که از ترانسفورماتور، یکسو کننده و فیلتر کم گذر تشکیل شده است .

خطی تنظیم نشده: منبع  تنظیم شده خطی به سادگی یک منبع تغذیه "نیروی بی رحم" (کنترل نشده) است که توسط یک مدار ترانزیستور در حالت "فعال" یا "خطی" خودکار عمل می کند، از این رو نام آن خطی می باشد.

سوئیچینگ: تنظیم سوئیچینگ ("تعویض") تلاشی برای تحقق مزایای استفاده از هر دو نیروی بی رحمانه و طرح های تنظیم شده خطی می نماید.

تنظیم شده با موج: منبع تغذیه تنظیم شده با موج جایگزینی برای طرح طراحی تنظیم شده خطی است.

 
مدار منبع تغذیه- پرتیکان

دسته بندی انواع منابع تغذیه

اگر بخواهیم منابع تغذیه را مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت که منابع تغذیه به دو دسته  dc و ac تبدیل می شود. منبع تغذیه dc منبعی است که سعی می‌کند تا ولتاژ دائمی را به صورت dc به باری که به آن متصل است ارائه دهد.این منبع با توجه به طراحی که دارد ممکن است از یک منبع تغذیه ac و یا یک منبع تغذیه dc دیگر، برق و انرژی خود را به دست آورد.

اگر بخواهیم به بررسی منبع تغذیه ac بپردازیم می توان گفت که این نوع از منبع تغذیه به طور معمول انرژی را که به دست می‌آورد، از یک منبع برق دیود می‌گیرد. اما با توجه به باری که روی آن است آن را به ولتاژ مورد نظر آن کاهش می دهد. فیلترینگ های مختلفی ممکن است در حین عملیات مورد استفاده قرار بگیرد. گفتنی است که منبع ac را می توان به دو بخش تک فاز و سه فاز تقسیم کرد. در کل می‌توان گفت که هر فردی با توجه به کارایی که از منابع تغذیه نیاز دارد از آن استفاده کرده و با توجه به نیاز خود آن را مورد استفاده قرار می دهد.

بررسی منبع های تغذیه در کامپیوتر ها

منابع تغذیه معمولاً در قسمت پشت کامپیوتر قرار دارد. با این حال، در بسیاری از موارد و به خصوص در مورد رایانه های جدید منبع تغذیه را در پایین قرار می دهند. منابع تغذیه معمولاً در قسمت پشتی آن قرار دارد. در کیس رایانه های رومیزی، منابع تغذیه در سمت چپ یا عقب سمت راست قرار دارد.

همه چیز موجود در شاسی کامپیوتر از منابع تغذیه تامین برق می نمایند. به عنوان مثال مادربرد، رم، سی پیو، هارد دیسک، اکثر کارت های تصویری و... همه از منبع های تغذیه، برق خود را دریافت می نمایند. توجه داشته باشید که سایر لوازم خارجی و لوازم جانبی، مانند مانیتور کامپیوتر و چاپگر، منبع خاص خود را دارند.

منبع تغذیه کامپیوتر- پرتیکان

منبع تغذیه آزمایشگاهی

منبع های تغذیه آزمایشگاهی جزوه منبع هایی به حساب می آیند که کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد. این منابع تغذیه برای آزمایشات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب در آزمایشگاه ‌های دانشگاه‌ ها، برای دانشجویان تهیه شده است.

منابع تغذیه دی سی و ای سی که برای دانشگاه ها تهیه شده است می تواند به کار بسیار از دانشجویانی که پروژه های مختلف را دارند، بخورد. دانشجویان می‌توانند با استفاده از این منا بع تغذیه آزمایشات خود را بر روی بردهای الکتریکی انجام دهند.

توصیه ما به افراد این است که با انتخاب بهترین نوع منبع های تغذیه برای آزمایشگاه های خود بهترین کارآیی را از آن دریافت نمایند. لذا این منابع کارایی لازم خود را دارند و تنها در محیط های آزمایشگاهی کاربرد دارند.برند های مختلفی به تهیه و تولید این منابع تغذیه اقدام کرده که افراد می‌توانند با توجه به مشاوره های لازم از دوستان و آشنایان خود نسبت به تهیه این منابع تغذیه  اقدام نمایند.

منبع تغذیه آزمایشگاهی- شرکت پرتیکان

قیمت انواع منابع تغذیه

قیمت انواع منابع تغذیه با توجه به کارایی و جایی که قرار است از منبع تغذیه استفاده شود، تعیین می گردد. شرکت‌ هایی که تولیدکننده منبع تغذیه می باشند، در تنظیم قیمت آن تاثیرگذار هستند. گفتنی است کیفیت این منابع تغذیه مختلف نیز بر روی قیمت آن تاثیر گذار است. هر چقدر کیفیت این منبع بالاتر برود، مطمئن قیمت آن بالاتر خواهد رفت.

شرکت های تولیدکننده و برندهای مختلفی هستند که این منبع تغذیه ها را برای افراد تولید و به بازار عرضه می کنند که در این صورت افراد می توانند با خرید منبع های تغذیه برند مورد نظر خود بهترین خرید را داشته باشند.در کل می‌ توان گفت کارایی که منابع تغذیه مختلف دارند، با توجه به قیمت آن ها بسیار به صرفه و کارآمد می باشد. توصیه ما به افراد این است که حتماً در زمان خرید به این نکات گفته شده توجه کنند تا بتوانند بهترین قیمت و کارایی را از آن دریافت نمایند.

بررسی خدمات در زمینه فروش انواع منبع 

پرتیکان نامی می باشد که سال هاست در زمینه فروش انواع وسایل صنعتی همچون تابلوهای برق، سیستم‌ های کنترل کننده و انواع وسایل صنعتی به گوش می خورد. افراد برای خرید منبع تغذیه می‌توانند، از کالاهایی که در سایت پرتیکان موجود است بهره ببرند. گفتنی است منابع تغذیه مختلف با قیمت های متفاوت و کارایی های مختلف در سایت موجود است که افراد می توانند با مراجعه به بخش فروش تجهیزات تابلو برق و قسمت منبع تغذیه، نوع منبع خود را مشخص کرده و با توجه به نیاز خود نسبت به خرید یکی از منابع تغذیه که در زمینه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد، اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که پس از خرید، این نوع از منبع ها به صورت پستی برای شما پست می شود و شما به راحتی می توانید هزینه آن را به صورت آنلاین پرداخت کرده و از یک منبع با کیفیت و گارانتی اطمینان حاصل نمایید.امیدواریم توانسته باشیم کارایی انواع منبع های تغذیه و چگونگی استفاده از آن را برای شما مورد بررسی قرار داده باشیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بود بسیار سپاسگزاریم.

 

منابع:

https://www.newegg.com/Power-Supplies/SubCategory/ID-58

https://www.techopedia.com/definition/1756/power-supply